Project Description

 منیفولد 6-60

مشخصات فنی منیفولد 6-60
وزن تقریبی: 6/5 کیلوگرم
جنس:چدن خاکستری -GG20
کاربرد: صنعت تراکتورسازی

توضیحات کوتاه منیفولد6-60

قطعه ای به نام منیفولد (به انگلیسی Manifold) در پیشرانه وسایل نقلیه درون سوز قرار گرفته است که به دو نوع ورودی یا هوا و خروجی یا دود تقسیم شده و وظایف مختلفی دارند.

قیمت: تماس بگیرید

توضیحات تکمیلی منیفولد 6-60

قطعه ای به نام منیفولد (به انگلیسی Manifold) که از جنس چدن خاکستری بوده و در پیشرانه وسایل نقلیه درون سوز قرار میگیرد. و به دو نوع ورودی یا هوا و خروجی یا دود تقسیم می شود. و وظایف مختلفی دارند؛ منیفولد ورودی (Inlet) وظیفه دارد که ترکیب مخلوط شده هوا و سوخت را به درون محفظه احتراق هدایت کند و در مقابل وظیفه منیفولد خروجی (Outlet) هدایت و تخلیه گازهای حاصل از احتراق موتور به بیرون است. با وجود اینکه منیفولد در ظاهر نقش ساده ای در تراکتور ایفا می کند اما این وظیفه از اهمیت و حساسیت بالایی در عملکرد صحیح پیشرانه برخوردار است اگر خودرو را به بدن تشبیه کنیم منیفولد هوا همانند ریه های آن است. این قطعه از یک سری مجرا تشکیل شده است که هوای ورودی را به سیلندرها وارد می کند تا میزان مشخصی از هوا با مقدار تعیین شده ای از سوخت با یکدیگر ترکیب شوند. بیشتر موتورهای احتراق داخلی در فرایند چهار مرحله ای عمل می کنند و در طی اولین مرحله (به نام مرحله مکش) هوا از ورودی منیفولد توسط سوپاپ داخل سیلندر می شود. سپس این سوپاپ های ورودی برای سه مرحله دیگر (تراکم، احتراق و تخلیه) بسته شده و هنگامی که چرخه دوباره شروع شود دوباره باز می شوند. منیفولد ورودی مسئولیت دارد که از ورود هوای کافی در زمان باز شدن سوپاپ اطمینان پیدا کند و به علاوه میزان برابری هوا را به همه سیلندرها انتقال دهد.

در گذشته منیفولد هوا  از جنس چدن یا آلیاژ آلومنیوم بود و بسته به مشخصات فنی موتور مورد استفاده، طراحی متفاوتی داشت

نشت در منیفولد خروجی یا خرابی واشر آب بندی باعث خارج شدن دود از مسیر خود و آسیب رساندن به سلامت تراکتور می شود. به علاوه این اتفاق باعث می شود اطلاعات اشتباهی به سنسور اکسیژن خودرو ارسال شود. منیفولد خروجی به ازای هر خروجی در سرسیلندر موتور، یک مجرا خروجی را داراست که در نهایت همه وارد یک کانال می شوند. برای جلوگیری از هرگونه نشتی از یک واشر مخصوص نیز استفاده می شود.

علائم خرابی منیفولد

یکی از مهمترین موارد در هنگام نصب منیفولد بر روی تراکتور آب بندی آن است و به این منظور محل اتصال منیفولد با سر سیلندر توسط واشر کاملا آب بندی می شود تا جلوی هر گونه نشت هوا را بگیرد. نشت منیفولد زیاد معمول نیست اما احتمال رخ دادن آن نیز وجود دارد.

البته اکثرا رانندگان تصور می کنند در صورتی که منیفولد به خوبی آب بندی نشود هوای کمتری به سیلندر خودرو می رسد اما در واقعیت اتفاق کاملا متفاوت روی می دهد. از آنجا که فشار هوای داخل منیفولد کمتر از فشار هوای اطراف موتور است در نتیجه هوا به جای خروج از محفظه، به آن وارد می شود و در نتیجه میران نسبت هوا و سوخت در سیلندر به هم می خورد. ورود هوای اضافی به داخل سیلندر باعث کاهش میزان بنزین و در نهایت کیفیت پایین احتراق خواهد شد.

هر بار که یکی از آن احتراقهای کوچک در داخل سیلندر تراکتور شما اتفاق می افتد، میل لنگ را به حرکت در می آورد؛ بنابراین اگر هوا و بنزین کافی برای فرایند احتراق وجود نداشته باشد، احتراق ها ضعیف تر خواهند شد و موتور شما باید سخت تر کار کند. در نتیجه اگر متوجه شوید که تراکتور شما هر بار که روی پدال گاز فشار می آورید، به آرامی جواب می دهد، نشت در منیفولد ورودی می تواند منشا این اتفاق باشد.

با این حال دلایل احتمالی دیگر برای این اتفاق نیز وجود دارد. برای اطمینان از اینکه نشت هوا در منیفولد، عامل گاز نخوردن خودرو است باید به صدای خودرو در زمان کار کردن درجا گوش دهید. شنیده شدن صداهایی مانند زوزه کشیدن، سوت زدن یا مکش هوا می تواند از نشانه های خرابی این قطعه باشد. همچنین سخت کار کردن خودرو در حالت درجا یا دیر خاموش شدن پس از بسته شدن سوئیچ نیز می تواند از نشانه های خرابی منیفولد باشد.

مشتریان محصول

کارخانجات و شرکت های زیر، از مشتری های این محصول می باشد:

  • تراکتورسازی ایران