Project Description

میل لنگ پراید

مشخصات فنی میل لنگ پراید
وزن تقریبی:12 کیلوگرم
جنس: چدن داکتیل-GGG70
کاربرد: خودروهای سواری

توضیحات کوتاه میل لنگ پراید

میل لنگ یکی از قطعاتی است که در موتور و حرکت کردن خودرو نقشی اساسی را ایفا می‌کند. این قطعه در واقع حرکات خطی پیستون‌های خودرو را تبدیل به حرکت دورانی می‌کند.

قیمت: تماس بگیرید

توضیحات تکمیلی میل لنگ پراید

میل‌لنگ قطعه‌ای در موتورها است که حرکت خطی پیستون‌ها را تبدیل به حرکت دورانی می‌کند.

میل لنگ معمولاً به وسیله یاتاقان روی بلوک سیلندر  سوار می‌شود و قطعه‌ای بنام «بغل یاتاقانی» خلاصی یا لقی طولی میل لنگ را تنظیم می‌کند. خلاصی میل لنگ در یاتاقان کمتر یک دهم میلی‌متر است. میل لنگ دارای لنگ‌ها یا نقاط اتصال ثابت و متحرک می‌باشد، لنگ‌های ثابت به وسیله یاتاقان‌های ثابت روی بلوک سیلندر بسته می‌شوند و فقط حرکت چرخشی دارند و به همین جهت به این نام خوانده می‌شوند. لنگ‌های متحرک که علاوه بر حرکت چرخشی حرکت دورانی نیز دارند به وسیله یاتاقان متحرک به شاتون وصل می‌شوند. شاتون نیز از طریق گژن پین به پیستون متصل می‌گردد و به این طریق حرکت رفت و برگشت پیستون که کورس پیستون نامیده می‌شود به حرکت دورانی تبدیل می‌شود.

بر روی لنگ‌های ثابت میل لنگ سوراخهایی وجود دارد که به لنگهای متحرک راه دارند، روغن موتور از طریق این سوراخها یاتاقانهای متحرک را روغن کاری می‌کند. معمولاً در قسمت جلویی میل لنگ دنده‌ای وجود دارد که به وسیله زنجیر، تسمه یا دنده میل بادامک یا میل سوپاپ را می‌چرخاند. نیروی چرخش دینام «آلترناتور»، پمپ هیدرولیک فرمان، کمپرسور کولر و واتر پمپ نیز از طریق چرخش میل لنگ و به وسیله تسمه‌ها و پولی‌ها تأمین می‌شود. چرخ لنگر یا فلایویل در قسمت انتهایی میل لنگ بسته می‌شود که دیسک و کاور کلاچ روی آن بسته می‌شوند و نیرو را به گیر بکس و سپس به چرخها انتقال می‌دهند. برای درک بهتر مکانیزم عملکرد میل لنگ می‌توان آن را به رکاب‌های دوچرخه تشبیه کرد.

سامانهٔ میل‌لنگ نخستین بار توسط مخترع ایرانی، بدیع الزمان حزری (۱۱۳۶–۱۲۰۶) در سال ۱۲۰۰ میلادی اختراع شد. وی از میل‌لنگ در دو گونه دستگاه بالا بردن آب استفاده کرده‌بود.

کاربرد میل لنگ:

میل لنگ يکی از قسمتهای موتور احتراق داخلی است که در طول عمر کاری خود تحت بار خمشی و پیچشی متناوب قرار میگیرد. شکست در میل لنگ باعث ايجاد خسارت جدی به موتور میشود، از اين رو در زمان طراحی مهم است که استحکام خستگی آن بررسی شود. برای طراحی میل لنگ چالشهای بسیاری از جمله بار مفید خودرو، وزن بهینه، بازده بیشتر و عمر دوام بیشتر مدنظر است.

میل لنگ محوری است که حرکت رفت و برگشتی پیستونها را به حرکت دورانی تبديل میکند. اين قطعه واکنش تمام پیستونهای موتور را به صورت نیروی دورانی واحدی درآورده که موجب حرکت وسیله نقلیه میشود. توانايی و عمر موتور احتراق داخلی بسیار وابسته به استحکام میل لنگ است. با توجه به اينکه بارگذاری روی میل لنگ بطور متناوب است، لزوما تحلیل خستگی و دوام قطعه در طول عمر کاری آن بايد در فرايند طراحی، در نظر گرفته شود. تولید قطعه گران قیمتی مثل میل لنگ با حداقل وزن ممکن و استحکام خستگی مناسب، همواره يک مساله مهم در صنعت میباشد. اين مهم در موتورهای سبکتر و کوچکتر با بازده سوخت بهتر و توان خروجی بالاتر همراه است. يکی از متداولترين نوع شکست در میل لنگ، خستگی به علت بار خمشی ناشی از احتراق در سطوح تغییر مقطع يافته يا 5 همان مناطق پلکانی است. تغییرات هندسه در میل لنگ باعث تمرکز تنش در نقاط پلکانی میشود، نقاطی که در آنها ياتاقانگردها به شبکه ی لنگ متصل شده اند. علاوه بر اين، اين قطعه در طول عمر خود تحت هر دو بار پیچشی و خمشی قرار میگیرد؛ بنابراين مناطق پلکانی نقاطی هستند که بیشترين تنش بحرانی را در طول عمر میل لنگ تحمل میکنند و در نتیجه، نواحی آسیب پذير و شکست ناشی از خستگی در قطعه می باشند.

مشتریان محصول

کارخانجات و شرکت های زیر، از مشتری های این محصول می باشد:

  • ایرانخودرو

  • سایپا

  • بهمن خودرو

  • ایساکو

  • پارس خودرو